Abba

Rozmiar: 207491 bajtów

Albumy:
Ring Ring 1973
Waterloo 1974
Abba 1975
Greatest Hits 1975
Arrival 1976
Abba - The Album 1977
Voules-Vous 1979
Greatest Hits vol.2 1979
Super trouper 1980
The Visitors 1981
The Singles 1982
Thank you for the Music 1983
Live 1986
Gold - Greatest Hits 1992
More Abba Gold – More Abba Hits 1993
The Definitive Collection 2001

Wazniejsze Single:
People need love 1972
Waterloo 1974
SOS 1975
Mamma Mia 1975
Fernando 1976
Dancing Queen 1976
Knowing me, knowing you 1977
The Name of the Game 1977
Take a Chance on Me 1978
Thank You for the Music 1978
Chiquitita 1979
Gimmie Gimmie Gimmie 1979
The Winner takes it All 1980
Super Trouper 1980

Opracowanie: Elfka


Biografia:
Abba (nazwa zespołu pochodzi od pierwszych liter imion jego członków: Agnetha, Benny, Björn, Anni-Frid). Kiedy zespół przyjmował nazwę zaistniał pewien problem, gdyż istniała już szwedzka przetwórnia produkująca ryby w puszkach o tej samej nazwie. Trzeba więc było prosić o pozwolenie na użyczenie nazwy zespołowi. Obyło się bez problemów.
Historia zespołu zaczęła się juz w 1966 roku kiedy Björn Ulvaeus spotkał Benny Anderssona. Björn był członkiem popularnej grupy Hootenanny Singers. Benny grał na instrumentach klawiszowych w najpopularniejszej szwedzkiej grupie lat 60-tych: Hep Stars.
Wiosną 1969 roku Bjorn i Benny poznali dwie panie, które oprócz tego, że zostały ich narzeczonymi, przyczyniły się do powstania drugiej połowy Abby. Agnetha Faltskog odnosiła sukcesy od roku 1967 kiedy to wydała swój pierwszy singiel. Poślubiła Bjorna w lipcu 1971 roku. Anni-Frid Lyngstad (Frida) zaczęła karierę piosenkarki niedługo po Agnethie. Frida z pochodzenia jest Norweżką, ale przeprowadziła się do Szwecji w dzieciństwie. Benny i Frida pobrali się w październiku w roku 1978.
W roku 1972 nagrywają piosenkę "People Need Love" Piosenka staje się dużym przebojem w Szwecji. Zachęceni sukcesem biorą udział w eliminacjach do konkursu Euowizji z piosenką Ring, Ring. Zajmują trzecie miejsce, ale singiel i album pod tym samym tytułem zajmuje wysokie pozycje na szwedzkiej liście przebojów. Piosenka staje się również przebojem w innych krajach.
W roku 1974 zespół ponownie bierze udział w eliminacjach do Eurowizji tym razem z piosenką "Waterloo". 6 kwietnia 1974 okazuje się być szczęśliwą datą dla zespołu. Zwyciężają w konkursie Eurowizji w Brighton właśnie piosenką Waterloo.

Wkrótce potem Waterloo staje się numerem jeden na listach przebojów w całej Europie a nawet dociera do pierwszej dziesiątki listy przebojów w USA. Płyta o tym samym tytule również odnosi ogromny sukces w Szwecji. Jednak wygrana na Eurowizji nie bardzo pomogła grupie powtórzyć sukces. Dopiero 18 miesięcy później udało im się wylansować kolejny wielki hit SOS. Przebój pochodzi z trzeciego albumu zespołu Abba Kolejny przebój Mamma Mia dotarł na pierwsze miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Piosenka była również numerem jeden w Australii.
W roku 1976 Abba jest już jedną z najbardziej popularnych grup na świecie. Różne albumy zawierające ich największe przeboje były wydawane w Wielkiej Brytanii oraz Australii (Greatest Hits oraz The Best of Abba). Płyty te sprzedają się dobrze aż po dzień dzisiejszy. Przeboje takie jak Fernando czy Dancing Queen dotarły do pierwszych miejsc na wielu listach przebojów.

W 1976 roku Abba wydaje swój czwarty album Arrival. Pochodzą z niego m.in takie przeboje jak Money, Money, Money oraz Knowing Me, Knowung You Zespół wyrusza w trasę koncertowa po Europie i Austarlii od stycznia do marca 1977 roku. Koncerty cieszą się ogromną popularnością wśród fanów. Zaczęto również pracę nad filmem "Abba - The Movie". Premiera miała miejsce w grudniu 1977 roku i zbiegła się z wydaniem kolejnej płyty Abba - The Album. Znalazły się na niej takie przeboje jak The Name of the Game oraz Take a Chance on Me

Kolejne przeboje takie jak: Summer Night City oraz Chiquitita poprzedziły szósty album grupy Voules-Vous wydany w kwietniu roku 1979. W tym samym roku nastąpił rozwód Bjorna i Agnethy. Nie oznaczało to końca Abby, ale rzuciło cień na zespół składający się z par małżeńskich.

Jesienią roku 1979 wydany zostaje kolejny singiel Gimme! Gimme! Gimme! (A Man after midnight). Wydanie singlu zbiegło się z trasą koncertową po Kanadzie, USA, i Europie. W tym samym czasie wydany zostaje drugi album z ich największymi przebojami Greatest Hits Vol 2. Płyta odnosi międzynarodowy sukces. W marcu 1980 roku Abba odbywa turnee po Japonii. Nagrywa też kolejny album Super Trouper. Na płycie znajduje się kolejny hit The Winner takes it all.

W lutym 1981 Benny i Frida ogłaszają rozwód. To wydarzenie nie powstrzymuje jednak grupy przed wspólnym nagrywaniem. Pod koniec roku wydany zostaje ósmy już album zespołu Visitors. One of Us to jeden z największych przebojów pochodzących z tego albumu.
W 1982 roku Bjorn i Benny zaczęli pracować przy musicalu a Agnetha i Frida poświeciły się karierze solowej. W tym roku wydano album, będący dwupłytową kompilacją ich najpopularniejszych singli The Singles - The First Ten Years. Pojawiły się tam też dwie nowe piosenki. Mimo, że The Day before you came był jednyn z najlepszych utworów grupy, nie odniósł już takiego sukcesu do jakiego grupa była przyzwyczajona. Pod koniec 1982 roku, grupa postanowiła się rozstać, stwierdzając przy tym, że zawsze mogą się ponownie spotkać.
Minęło ponad 20 lat, a członkowie grupy nie spotkali się ponownie aby wznowić działalność. Ale ich muzyka jest wciąż żywa. Lata 90-te to czas gdy nagrano wiele coverów zespołu. W 1992 wydano kompilację przebojów zespołu ABBA Gold. Sprzedaż sięgnęła blisko 26 milionów egzemplarzy.
W 1993 roku album More ABBA Gold sprzedał się w nakładzie ponad 2, 5 miliona egzemplarzy. W 1994 wydano Thank you for the Music na którym znalazły się największe przeboje a także rzadkie i nigdy przedtem nie wydane nagrania. W 1999 w Londynie miała miejsce musicalu Mamma Mia! opartego na piosenkach Abby. Musical okazał się olbrzymim sukcesem. Dwa lata później musical pojawił się na Broadway i obecnie należy do najpopularniejszego show na świecie. Mamma Mia obejrzało już ponad 17 milionów widzów. I mimo, że mija już 5 lat od premiery, jego popularność nie słabnie.
6 kwietnia 2004 roku trójka członków Abby (Björn, Benny and Frida)) pojawiła się razem w Londynie z okazji 30-lecia wygranej na konkursie Eurowizji. Była to też piątą rocznica musicalu Mamma Mia. W kwietniu 2004 roku Agnetha wydała płytę My Colouring Book, która jednak nie została jednak zbyt dobrze przyjęta. W listopadzie 2004 roku Bjorn oświadczył, że ponowne spotkanie zespołu nie zadowoliłoby wielu fanów, mimo, że fani bardzo chcieliby ponownie usłyszeć swoich ulubieńców nagrywających razem. Prawdopodobnie to głównie Agnetha nie chce powrócić do zespołu, gdyż nie chce się ponownie spotkać z byłym mężem. Fanom zespołu pozostają więc nagrania, które mogą posłuchać z płyt lub kaset lub powspominać oglądając nagrania video.

Linki:
http://www.abbasite.com/start/
http://www.xs4all.nl/~hansvdh/abba/
http://www.abbafiles.com


Skomentuj artykul na forum!:

Rozmiar: 2861 bajtów


Rozmiar: 22535 bajtów

Uwaga Dj radiowi i inni !! Wykorzystujac zawarte na tej stronie informacje podajce zrodlo, z ktorego czerpiecie :)