Lady Pank

Rozmiar: 27827 bajtów

Albumy:

Lady Pank (1983)
Ohyda (1984)
Drop everything (1985)
LP 3 (1986)
O dwóch takich, co ukradli Księżyc (1986)
Tacy sami (1989)
Zawsze tam gdzie ty (1990)
Lady Pank '81 - '85 (1992)
NANA (1994)
Mała wojna - akustycznie (1995)
Ballady (1995)
GOLD (1995)
The best of Lady Pank (1995)
Międzyzdroje (1996)
Zimowe graffiti (1996)
W transie (1997)
Łowcy głów (1998)
Koncertowa (1999)
Złote przeboje (2000)
Nasza reputacja (2000)
Besta besta (2002)
Teraz Lady Pank (2004)

Wazniejsze single:

-10 w Rio / Mała Lady Punk 1982
Mniej niż zero / Pokręciło mi się w głowie 1983
Wciąż bardziej obcy / Zamki na piasku 1983
Raport z N. / Rysunkowa postać 1985
Sly / This is only rock and roll 1986
Gwiazdkowe dzieci / Gwiazda na wietrze 1987
Czy czujesz jak 1997
Nie chcę litości 1997
Rozmowa z... / Marchewkowe pole 1997
Prawda i serce 1998
Do Moniki L. 1999
Na granicy 2000
Samotne noce 2000

Opracowanie: Sławek




Biografia:

Zespół Lady Pank powstał wiosną 1982 roku. Pierwotnie miał się nazywać "Żużel". Zanim jednak zespół powstał, jeszcze w 1981 roku nagrana została piosenka "Mała Lady Punk", która zyskała ogromną popularność. To właśnie dzieki tej popularności Jan Borysewicz, wraz z autorem tekstów - Andrzejem Mogielnickim, postanowili, że grupa będzie się nazywać Lady Pank. Na pierwszym singlu zespołu oprócz wspomnianej piosenki, pojawił się kolejny przebój grupy "-10 w Rio".

W zasadzie Lady Pank miał być od samego początku "maszynką" do robienia przebojów. Większość posunięć zespołu była wsześniej ściśle zaplanowana - skład zespołu, rodzaj wykonywanej muzyki, stroje estradowe. Zaplanowano nawet takie szczegóły, jak kary finansowe za spóźnianie się na próby.Żeby zespół mógł zaistnieć na dobre, na polskiej scenie muzycznej potrzeba było już "tylko" sponsora. I to się udało - milion starych złotych wyłożył ówczesny dyrektor Stołecznej Estrady Stanisław Cejrowski.

Później wszystko potoczyło się już błyskawicznie. Zespół z miejsca zdobył ogromną popularność. Kolejne piosenki grupy pięły się na szczyty list przebojów. Nie bez znaczenia był też fakt, iż mniej więcej w tym samym okresie popularność zdobywała również raczkująca jeszcze Lista Przebojów programu III - Marka Niedźwiedzkiego, na której kolejne propozycje muzyczne zespołu zajmowały czołowe miejsca.

Rok 1983 to rok wydania przez Lady Pank pierwszej płyty. Płyta została wydana dopiero pod koniec roku, ale już wcześniej, na singlach wydawane były pojedyncze utwory. Właściwie wszystkie piosenki z tego long playa stały się przebojami i trudno tu wymieniać te najlepsze. W tym roku zespół dał około 400!!! koncertów, często po kilka dziennie.

W połowie 1984 roku ukazuje się druga płyta zespołu. Zespół nagrywa również kilka teledysków. Pod koniec roku grupa otrzymuje Złote płyty za dwa pierwsze albumy.

Rok 1985 to przede wszystkim wyjazd grupy na tournee do USA, po którym to zespół wydaje angielskojęzyczna płytę - "Drop Everything". W MTV pojawia się teledysk do piosenki "Minus zero" Zespół koncertuje również w Polsce, w tym również na czołowych polskich festiwalach w Poznaniu (Rock Arena), Opolu czy Sopocie.

Kolejny rok to 2 płyty i ... skandal we Wrocławiu. Najpierw jednak, w styczniu, zespół udaje się na targi muzyczne i festiwal MIDEM do Cannes. Później na Tokio Music Festiwal do Japonii. W Polsce zespół nagrywa płytę z piosenkami do rysunkowego filmu dla dzieci - "O dwóch takich co ukradli Księżyc". Zespół ma w planach trasę po Francji, jednak 1. czerwca na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu niefortunny występ lidera zespołu powoduje szybką reakcję ówczsnych władz i zakaz występowania dla zespołu. Latem ukazuje się jednak nagrana wcześniej płyta "LP3".

W 1987 roku włdze zdejmują blokadę nałożoną na zespół. Zespół sporo koncertuje. Ciekawym przedsięwzięciem z tego roku, w którym bierze udział Lady Pank, jest nagranie utworu "Nasz wspólny świat".

Początek następnego roku jest bardzo przebojowy. Ukazują się piosenki "Tacy sami", "To co mam" i przed wyjazdem do USA "Zostawcie Titanica". Drugie tournee po USA ma nieoczekiwany przebieg. W Stanach grupa wydaje co prawda swoją pierwszą płytę kompaktową, ale następuje również podział zespołu.

Lata 1989 - 1990 to lata eksperymentów muzycznych Lady Pank. Zmienia się skład zespołu, Jan Bo. wydaje solową płytę. Pojawiają się jednak i nowe płyty grupy - "Tacy sami", oraz "Zawsze tam gdzie ty". Paradoksalnie, w tym dziwnym okresie dla zespołu, powstaje ich chyba największy hit - tytułowa piosenka z płyty "Zawsze tam gdzie ty", która do dziś puszczana jest chyba najczęściej przez niemal wszystkie rozgłośnie radiowe.

W 1991 roku grupa po raz trzeci udaje się do USA po to by... zawiesić działalność zespołu. Przerwa trwa do 1994 roku, w tym czasie w Polsce pojawia się jednak wiele płyt zespołu z ich największymi przebojami, nie wszystkie wydawnictwa są niestety legalne...

Triumfalny powrót Lady Pank następuje w pierwszej połowie 1994 roku, kiedy to ukazuje się płyta "NANA", jedna z najlepszych płyt grupy. W zespole znów nowi muzycy, sporo koncertów w Polsce, oraz sesja nagraniowa "Bez prądu" w Łodzi.

W roku 1995 pojawiają się aż 4 płyty grupy. W większości są to jednak stare utwory, zgromadzone na składankach oraz płyta "Mała wojna" z akustycznymi wersjami przebojów grupy.
Dwie kolejne płyty ukazują się w roku 1996. Po serii koncertów w Polsce, w lecie pojawia się bardzo "wakacyjna" propozycja - płyta "Międzyzdroje", a pod koniec roku bardzo "ciepła" płyta z utworami świątecznymi - "Zimowe graffiti".

Rok 1997 to przede wszystkim dwupłytowy album "W transie" z nowymi, często kontrowersyjnymi dla tradycyjnych fanów, aranżacjami starych przebojów. Zespół eksperymentuje.
W kolejnym roku pojawia się płyta "Łowcy głów", przez wielu uważana za "najcięższą" i najbardziej rockową w historii grupy.
Pierwsza "Koncertowa" płyta zespołu pojawia się w roku 1999. Zawiera ona wersje live największych przebojów, a nagrań dokonano podczas koncertu w Krakowie w tymże roku.

Zespół w roku 2000 osiąga pełnoletniość. Z tego tytułu w całym kraju grupa daje szereg koncertów, których zwieńczeniem jest galowy koncert zespołu we Wrocławiu. 11 IX ukazuje się płyta "Nasza reputacja". I właśnie ta data, zostaje umownie przyjęta za datę urodzinową.

Po 18 urodzinach następuje krótki odpoczynek. Później krótka, kolejna już wizyta na koncertach w USA, a następnie powrót do kraju i seria występów na polskich arenach.
2002 rok to rok, w którym ukazuje się płyta "Besta Besta", będąca pierwszą płytą z cyklu Antologia Lady Pank. Zawiera ona również dwa nowe utwory. W tym roku również Jan Borysewicz nagrywa z Pawłem Kukizem materiał muzyczny do filmu "E=mc2". Efektem tej współpracy jest wspólna płyta tego duetu.

Rok 2003 to udział zespołu podczas XI finału WOŚP. Później nastąpiła seria koncertów w całej Polsce a w listopadzie zespół po raz kolejny poleciał na koncerty do USA.
Ostatnia jak na razie płyta Lady Pank - "Teraz" ujrzała światło dzienne wraz z początkiem lata 2004 roku. Zespół nagrał również teledysk do piosenki "Stacja Warszawa". Piosenka stała się wielkim hitem, potwierdzając po raz kolejny silną pozycję zespołu na polskim rynku muzycznym, a także wizytówką nowej płyty.
Rok ubiegły to przede wszystkim kolejny udział w finale WOŚP. Pod koniec marca zespół poleciał na koncerty do USA i Kanady, jednak odwołał je w związku ze śmiercią Jana Pawła II i trwającą żałobą. Wznowienie koncertów miało miejsce w maju, a jesienią zespół poleciał za wielką wodę.

Skład zespołu:

Wojciech Bruślik, Andrzej Dylewski, Jan Borysewicz - pierwszy utwór zespołu "Mała Lady Punk"

Pierwszy skład zespołu 1983-85:

Jan Borysewicz, Janusz Panasewicz, Jarosław Szlagowski, Paweł Mścisławski, Edmund Stasiak

Obecny skład zespołu od 2001 roku:

Jan Borysewicz, Janusz Panasewicz, Krzysztof Kieliszkiewicz, Kuba Jabłoński

Ponadto w zespole występowali:

Paweł Kawka, Andrzej Polak, Jacek Wiesław Gola, Jerzy Suchocki, Piotr Urbanek, Konstanty Joriadis, Rafał Paczkowski, Andrzej Łabędzki,



Linki:
http://www.lady-pank.com.pl

Skomentuj artykul na forum!:

Rozmiar: 2861 bajtów


Rozmiar: 22535 bajtów

Uwaga Dj radiowii inni !! Wykorzystujac zawarte na tej stronie informacje podajce zrodlo, z ktorego czerpiecie :)