Radiorama

Rozmiar: 22150 bajtów

Albumy:
Desires and Vampires 1986
2nd Album 1987
The Legend 1988
Four Years After 1989
The Fifth 1990
World Of Radiorama 1999
Best of Radiorama

Wazniejsze single:
Chance to Desire 1985
Desire 1985
Hey Hey 1986
Vampires 1986
Yeti 1986
Aliens 1987
Fire 1987
Manitu 1988
Mega Mix 1989
Cause the night 1997

Opracowanie: Pistons i Malinka
Biografia:

Duet Radiorama powstał w 1985 roku i stał się jednym z fundamentów muzyki nurtu Italo Disco. Utwory śpiewane były przez Mauro Farinę - wokal męski wiodący i Simonę Zanini - głos żeński- jednakże na zdjęciach widnieli i na scenie zamiast nich występowali modele o których przeczytacie w dalszej części biografii. Często myliło to fanów, ale nie było sprzeczne z konwencją samego nurtu (choćby ze względu na medialny image - na zachodzie już w tym okresie stawiano na "urodę", którą nie grzeszył Mauro). Aranżacje i kompozycje grupy były w większości dziełem Giuliano Crivellente i Mauro Fariny. Byli oni jednocznesnie producentami a pomagali im w tej działalności Marco Bresciani i Paolo Gemma.

Pierwszym hitem pod szyldem Radiorama stał sie utwór "Chance To Desire" wykonywany przez Włocha Hanka Shostack – utwór ten cieszył się wielką popularnością w dyskotekach włoskich, niemieckich i szwajcarskich. Kolejnym singlem okazał się "Desire", który ukazał się na Gwiazdkę w 1985 roku stanowiąc doskonały prezent dla fanów. Pierwszy album duetu trafił na półki w roku 1986 a zatytuowany był "Desires and Vampires" i zawierał 10 utworów (w tym trzy remixy). Dzięki jego popularności w całej Europie i nie tylko miało miejsce pierwsze wielkie tourne . Album ten wydała wytwórnia Out Records. Odniosło ono spory sukces, także w kraju kwitnącej wiśni gdzie do tej pory Radiorama ma swoich zagorzałych zwolenników.

Drugi album "2nd Album" ukazał się w 1987 roku już w wytwórni Radiorama Records i zawierał 8 utworów na dwóch stronach. Duża popularnością cieszyły się nagrania "Yeti" i "Aliens". W latach 1988 i 1989 Radiorama wydała kolejne dwa longplaye.
Od roku 1989 zespół artystów mimo, że tworzył nadal zaniechał użyczania swoich głosów (wyjątek to piosenka "Aliens2" z 1992 roku). Także rok 1990 był dla grupy przełomowy, gdyż idąc zgodnie z trendami mody zdecydowali się na zmianę stylu z Italo na bardziej modne Euroenergy i Eurobeat. W tym zabarwieniu Radiorama wydała nowy album "The Fifth" zawierający 9 nowych kompozycji. Mimo tych zabiegów zespół największe sukcesy święcił w latach 80, kiedy sprzedaz sięgała dziesiątków milionów egzemplarzy a samo "Aliens" znalazło ponad milion nabywców. W 1999 roku team Radioramy wydał jeszcze Album "Word Of Radiorama" będący różnymi mixami ich wcześniejszych przebojów.
Warto podkreślic, że w latach świetności zespół wystąpił także w Polsce. W ramach programu "dyskoteka po włosku"z dwójki modeli na scenie i przed telewidzami pojawiła sie wyłacznie Antonella Ferii (ur. 13.VI.1965). Zabrakło Oskara Branfazzi gdyż w 1989 (a wtedy duet przebywał w Polsce) drogi artystyczne gwiazd się rozeszły.
Obecnie Mauro Farina wraz z grupą sprawdzonych przyjaciół z Factory Sound Studio w Weronie co jakis czas wydaje nowe kompozycje pod szyldem Radioramy. Ukazuja sie one również na winylach za sprawą 21st Century Records - wytwórni należącej i założonej przez Mauro. Wyróżnic tu nalezy kompozycje tj. "Di Da Di", "Cause the night" czy "Let be me". Dawna legenda Radioramy - najsłynniejszej grupy spod znaku Italo ciągle pobrzmiewa i te nowe wydawnictwa wciąż znajdują nabywców ale daleko im do oryginału - oryginału który dwie dekady temu wyznaczał co w muzyce tanecznej przebojowe i oryginalne.
Linki:
www.discographyguide.com.radiorama-discography.html
http://www.discogs.com/artist/Radiorama
http://www.saifam.com/artists/radiorama.html

Skomentuj artykul na forum!:

Rozmiar: 2861 bajtów


Rozmiar: 22535 bajtów

Uwaga Dj radiowii inni !! Wykorzystujac zawarte na tej stronie informacje podajce zrodlo, z ktorego czerpiecie :)