Trans X

Rozmiar: 32161 bajtów

Albumy:
Message On The Radio / Living On Video, minialbum, 1983
Living On Video, 1986
On My Own, 1988
Xcess, 1995
010101, 2001
The Drag-Matic Album, 2003

Wazniejsze single:
Message On The Radio, 1983
Living On Video, 1983
3-D Dance, 1983
Ich Liebe Dich, 1986
Monkey Dance, 1986
Maria, 1988
To Be... Or Not To Be, 1995
I Feel The Passion, 2003

Opracowanie: alexxx_79
Biografia:

Pascal Languirand urodził się 3 maja 1955 roku w Paryżu, lecz dzieciństwo i młodość spędził głównie w Montrealu. W wieku lat 18 zaczął komponować muzykę. Zafascynowany analogowymi syntezatorami i berlińską szkołą muzyki elektronicznej, w szczególności Tangerine Dream, podjął studia w zakresie muzyki, komunikacji i kinematografii (uczył się w tej samej szkole, co członkowie znanej grupy Men Without Hats). Przywiązywał większą wagę do eksperymentów niż wiedzy akademickiej. W 1978 roku wydał swój pierwszy solowy album, "Minos", uważany za pionierskie dzieło New Age. Ta płyta, jak również druga – "De Harmonia Universalia" zapewniły mu pozycję najwybitniejszego przedstawiciela muzyki elektronicznej w Kanadzie.

W pierwszej połowie lat 80-tych Pascal postanowił zająć się muzyką o bardziej komercyjnym charakterze. Do współpracy zaprosił Laurie Gill, urodzoną 18 lipca 1964 roku w Montrealu. Tak narodził się zespół Trans-X (nazwę zainspirował słynny utwór Kraftwerk – "Trans Europa Express"). Już pierwsze single przyniosły olbrzymi sukces – "Message On The Radio", "3-D Dance", a przede wszystkim "Living On Video", utwór zainspirowany filmem science-fiction pt. "Tron". Pascal zaproponował błyskotliwą muzykę dyskotekową o futurystycznej otoczce i nowatorskim brzmieniu. Efektem było ponad 2,5 miliona sprzedanych egzemplarzy singla "Living On Video", a sam utwór stał się jednym z największych klasyków muzyki dyskotekowej lat 80-tych, doczekał się też licznych imitacji i przeróbek (w tym również autorskich). Choć Laurie odeszła z zespołu jeszcze przed wydaniem trzeciego singla, mniej więcej do roku 1986 nagrania Trans-X cieszyły się ogromną popularnością na całym świecie, a i dziś bronią się zaskakująco dobrze.

W późniejszych latach kariera Trans-X straciła rozmach. "On My Own", drugi pełnowymiarowy album wydany pod tym szyldem, sprzedał się znacznie gorzej. Pascal przeniósł się do Hollywood i na długi czas wycofał się na ubocze muzycznego biznesu (twierdzi, że uczynił tak pod wpływem nacisków ze strony osób próbujących ograniczać jego swobodę artystyczną). Co jakiś czas publikował płyty z muzyką New Age pod własnym nazwiskiem ("Gregorian Waves", "Renaissance") i komponował muzykę do produkcji telewizyjnych. W połowie lat 90-tych ukazały się kolejne nagrania Trans-X, w tym czasie Pascal nawiązał długoletnią współpracę z producentem Michelem Huygenem, znanym z własnych dokonań sygnowanych nazwą Neuronium. Wkrótce potem przeniósł się do Hiszpanii. Na początku obecnej dekady Trans-X powrócił z nowym składem – oprócz Pascala znajdują się w nim dwie drag-queens, Kyra i Sharonne, występujące razem jako DIV@SonSTAGE – oraz z nowym albumem, "The Drag-matic Album", promowanym singlem "I Feel The Passion". Nowa muzyka Pascala nawiązuje nieco do jego wcześniejszych dokonań, choć znać w niej wpływy dance i techno lat 90-tych. Pod koniec 2004 roku Pascal w wywiadzie dla magazynu "Release" zapowiadał koncerty w całej Europie (w tym Polsce) pod hasłem "Living On Video 20th Anniversary Tour" i nowy album, zatytułowany "Trans-X Reloaded" na rok 2005.
Linki:
http://www.releasemagazine.net/News/news0411a.htm
http://www.neuronium.com/trans-x/
http://www.amazings.com/articles/article0017.html
http://gnosis2000.net/reviews/languirandinfo.htm
http://www.melnik1.nm.ru/matttransx.htm

Skomentuj artykul na forum!:

Rozmiar: 2861 bajtów


Rozmiar: 22535 bajtów

Uwaga Dj radiowii inni !! Wykorzystujac zawarte na tej stronie informacje podajce zrodlo, z ktorego czerpiecie :)