Banda & Wanda

Rozmiar: 30628 bajtów

Albumy:

Banda i Wanda (1984)
Mamy czas (1985)
Wanda z Bandą i bez Bandy (1992)
Ballady rockowe [1994]
The Very Best of Banda i Wanda (1994)
Moje przeboje(składanka)(1998)
Platynowa płyta (2003)
Złota kolekcja-Hi Fi (2005)

Wazniejsze single:

Nie będę Julią (1982)
Hi-fi (1982)
Para goni parę (1982)
Chcę zapomnieć (1982)
Kochaj mnie miły1985)
Para goni parę(1985)
Mamy czas(1985)
Drętwa mowa(1985)
Męska natura(1993)
Nie słuchaj innych(1993)
Te noce są gorące(2001)

Opracowanie: Aniaa
Biografia:

Banda i Wanda to zespół grający pop-rocka, usytuowany na zapleczu czołówki pierwszej połowy lat 80. W skład zespołu weszli znakomici muzycy: Marek Raduli, Jacek Krzaklewski, Andrzej Tylec i Henryk Baron.Grupa bardzo szybko zdobyła sympatię i uznanie mediów, dzięki chwytliwym przebojom i scenicznemu zachowaniu samej Wandy, której "śpiew i taniec z figurami" był znakomitym dopełnieniem szoł na estradzie. Grupa Wykazywała dużą aktywność koncertową zarówno w kraju, jak i za granicą. Właśnie wśród publiczności zespół wzbudzał największe uznanie, która przychodziła oglądać niezwykle dynamiczną wokalistkę.

Cała Polska śpiewała takie hity, jak "Nie będę Julią", "Hi-fi", "Para goni parę" czy "Chcę zapomnieć", które to znajdowały się na wysokich miejscach radiowych i telewizyjnych list przebojów. Grupa bardzo często koncertowała, wystąpiła na wielu znaczących imprezach muzycznych - łódzkim "Rockowisku", poznańskiej "Rock Arenie", jeleniogórskim "Kart Rocku, "Open Rocku" we Wrocławiu, "Przebojach Dwójki", w Szczecinie na koncercie "Polska-Afryce", na festiwalu w Opolu. Odbyły się trasy koncertowe po NRD i Czechosłowacji (m.in. udział w wielkim festiwalu "Inter-Talent'85"), nagrała wiele teledysków i recitali telewizyjnych.

W 1984 zespół wydał pierwszą płytę "Banda i Wanda". Album w błyskawicznym tempie zdobył miano "Złotej Płyty".Płyta pokazała, że formacja lepiej niż w balladach wypadała w kompozycjach o rockowym temperamencie. Warto dodać, że albumem tym W. Kwietniewska zadebiutowała w roli kompozytorki. Wkrótce zespół nagrał dziewięć kompozycji do telewizyjnego serialu dla młodzieży "Siedem życzeń" oraz "Magię sceny" do musicalu "Żeglując w dobry czas" K. Gartner. W 1985 r. został wydany album "Mamy czas", na którym słychać nowego perkusistę - Marka Kapłona (eks-TSA). Album ten stylistycznie zbliżony był do pierwszej płyty, lecz nie było już na nim takich przebojów. Drugi album Bandy i Wandy przedstawił nowe przeboje: "Kochaj mnie miły", "Para goni parę", tytułowy "Mamy czas" i nowatorski, bardzo interesujący utwór "Drętwa mowa".I choć w chwili wydania longplaya grupa zrealizowała program telewizyjny pt. "Podróżni bez biletu" oraz była gościem na festiwalu bratysławska Lira, nie mogąc utrzymać wcześniej zdobytej popularności, w rok po tym rozwiązała się.

Jeszcze w marcu'86 wokalistka wystąpiła wspólnie z innymi artystami m.in. Marylą Rodowicz, Krzysztofem Krawczykiem, Andrzejem Rosiewiczem w widowisku muzycznym dla dzieci "Między burzą, a kałużą" z cyklu imprez "Dziecko potrafi", które miały miejsce w poznańskiej "Arenie". Po niewielkiej przerwie rozpoczęła karierę solową.

W 1993 r. W. Kwietniewska reaktywowała swój zespół z nowym, "odmłodzonym" składem. Wynikiem tego był składankowy album "Wanda z Bandą i bez Bandy" z piosenkami z trzech poprzednich wydawnictw, uzupełnionymi lansowanym pod koniec lat 80. Zespół przedstawił nowe przeboje i teledyski w telewizyjnym plebiscycie 1 pr. TVP "Muzyczna Jedynka" - utwory: "Męska natura" i "Nie słuchaj innych" Nowa BANDA wystąpiła w 93 r. na festiwalu w Witebsku na Białorusi, a w sierpniu 94 r. na rockowym festiwalu na molo w Sopocie - "Powroty - lata 80-te", gdzie znakomicie została przyjęta przez publiczność. W tym samym roku zespół wydał składankę "Ballady rockowe" i dał kilka koncertów w kraju.

W roku 1995 formacja rozpadła się po raz drugi. W tym samym roku WANDA KWIETNIEWSKA została dyrektorem artystycznym Targów Mediów i Producentów Tele-Audio-Video "PLAY BOX", które odbywały się corocznie w katowickim "Spodku". Funkcję tę pełniła do 1999 r. W styczniu 1996 r. Wanda urodziła córeczkę Karinę, co spowodowało zaprzestanie działalności artystycznej wokalistki, niemniej już w lipcu'96 Wanda wystąpiła na festiwalu "Picknik Country" w Mrągowie, gdzie została wspaniale przyjęta przez publiczność, prezentując premierowy utwór "Jestem taka, jak inni".

Ponownie zaczęła występować na licznych koncertach w całym kraju, a od maja 2000 r. ponownie koncertuje z zespołem WANDA I BANDA w nowym składzie, w którym znaleźli się: Krzysztof Gabłoński na gitarze, Krzysztof Bożek również gitara, Grzegorz Suski na gitarze basowej i Filip Leszczyński grający na bębnach.

W czerwcu 2001 roku zespół wydał NOWEGO singla z utworem "Te noce są gorące", który był szeroko lansowany przez stacje radiowe, a szczególnie przez audycję "Lato z radiem" 1 PR. Teledysk do tego przeboju grupa zrealizowała w Lublinie. Do zespołu dołączyła Kasia Szubartowska, która znakomicie sprawdziła się śpiewając w chórkach. W nowy 2002 rok zespół wdarł się z kolejnym NOWYM singlem do utwory "Kanonady, galopady", do którego powstał zabawny teledysk, tradycyjnie w Lublinie, a jedną z głównych ról w tym klipie zagrał aktor Krzysztof Janczar.

Także w styczniu zespół opuścił Grzegorz Suski, którego zastąpił znakomity młody basista z Lublina Piotr Korzonek. Grupa gra bardzo dużo koncertów, występuje w programach telewizyjnych i przygotowuje materiał na zupełnie nową płytę. Obecny skład zespołu to: Wanda Kwietniewska - śpiew, gitara, Katarzyna Szubartowska - chórki, Krzysztof Gabłoński - gitara, Krzysztof Bożek - gitara, Piotr Korzonek - gitara basowa, Filip Leszczyński - perkusja.Linki:
http://www.musiq.pl/htmlW/Banda_i_Wanda_BQVABB.html
http://www.wandaibanda.pl/
Skomentuj artykul na forum!:

Rozmiar: 2861 bajtów


Rozmiar: 22535 bajtów

Uwaga Dj radiowii inni !! Wykorzystujac zawarte na tej stronie informacje podajce zrodlo, z ktorego czerpiecie :)